Upgrade serveru

Tak jsme se po dlouhém odkládání konečně dokopali k tomu, abychom provedli upgrade našeho hlavního web serveru. Stále jsme jeli na OS "Debian GNU/Linux 3.1 Sarge", pro který se ale již nevydávají aktualizace. Přechodu na vyšší verzi bránilo několik důvodů, jako jsou nekompatibilita vyšších verzí některých programů.

Odhodlali jsme se a jeden večer jsme server vypnuli, vytáhli z něj půlku mirroru a dali do nového serveru, kde jsme se snažili ještě obsah disku přesunout na nové SATA disky. To se bohužel nepovedlo, tak jsme provedli aspoň upgrade OS na "Debian GNU/Linux 4.0 Etch" s tím, že máme pořád nedotčený původní server s druhou polovinou funkčního pole. Upgrade OS sice trval dost dlouho, ale řekl bych, že se celkem povedl. Po upgradu jsme samozřejmě museli ještě chvíli ladit a updatovat konfigurace některých programů, ale téměř vše funguje. Po ugrade OS jsme přidali do pole nový disk a nechali ho ze synchronizovat, abychom stále měli nedotčený původní server. V tuto chvíli zatím jedeme ze starých ATA disků, ale už je celý obsah serveru i na nových SATA discích, takže to brzo překlopíme.

Musel jsem si zkompilovat nové jádro, kde bylo potřeba vypnout starou podporu ATA a použít jen "libata", protože jinak nám prostě nechtěly fungovat staré ATA disky zároveň s novými SATA.

Kopírování na nové disky jsem pustil v noci místo zálohy a do překlopení budu pravidelně synchronizovat se starými pomocí úžasného programu rsync. Takže při příštím restartu by už měl server naběhnout z nových, mnohem výkonějších disků.

EDIT: Tak překlopeno na nové disky ;)

Žádné komentáře: