Nejsem pirát, ale kámoš

Opravdu jsem pirát, když si koupím hru, nebo hudbu a udělám kopii CD/DVD kamarádovi, nebo naopak?
No podle některých organizací jako například BSA , nebo OSA asi  ano. Je to samozřejmě nesmysl. Je to přeci stejné, jako když si koupím knihu, nebo časopis a po přečtení ji půjčím s doporučením kamarádovi. Nikdo z nás přeci neřekne, že ta kniha byla super, ale že si jí musí koupit, protože nejste pirát.
Co když to samé udělám s počítačovým, hudebním, nebo filmovým CD/DVD? Pak jsem pirát? No asi ne, ale co když si udělám záložní kopii a budeme hrát oba zároveň? To už jsem pirát? Já vím, asi pořád ne. To bych musel mít těch kamarádů asi mnohem víc ;-).

Každopádně některé takzvané půjčovny hudebních a filmových CD/DVD na naše zákony dokonale vyzrály. Pokud si u nich chcete půjčovat cédéčka, nebo dévédéčka, tak se prostě stanete členem klubu a tím i spolumajitelem všech těchto nosičů. No a naše zákony umožňují každému majiteli (i spolumajiteli) takového nosiče si vyrobit záložní kopii. V těchto půjčovno-klubech vám i prodají prázdná média a udělají i kopii obalu ;-).

Tak kde jsou ty hranice? IMHO je primárně pirátem ten, kdo prodává nelegální kopie. Možná i ten, kdo používá software v rozporu s licenčním ujednáním, nebo zákony příslušného státu. Je to ale opravdu ošemetné téma. Problém je ve formulaci a interpretaci.

Žádné komentáře: