Cleartype, aneb MS antialiasing

Jelikož jsem z GNU/Linuxu a KDE zvyklý na velmi kvalitní vyhlazená písma , tak jsem byl zvědavý, jak to zvládl Microsoft se svou technologií ClearType . Proto, když jsem jednou doma místo svého výchozího operačního systému , nastartoval Windows XP , tak jsem zkusil tuto technologii zapnout. V nastavení "Zobrazení" na kartě "Vzhled" je to pod tlačítkem "Efekty..." a je tam na výběr mezi "Standardní" a "ClearType", tak jsem vybral ClearType. Bohužel musím říct, že mě výsledek těžce zklamal. Všechna písma byla strašlivě rozmazaná a nedalo se na to koukat. Musím podotknout, že ani v práci, ani doma nepoužívám klasický CRT monitor, ale LCD display. Na LCD je samozřejmě potřeba vyhlazovat písma pomocí subpixelů (popis třeba zde ). Řekl jsem si, že vyzkouším ten Microsoftí tuner na ClearType písma. Lze použít online verzi pro MSIE , nebo stáhnout a spustit samostatnou aplikaci o velikosti cca 2,4MB. Zvolil jsem druhou možnost. Je to jednoduchý prográmek i s průvodcem, který vám umožní nastavit vyhlazování dle vašeho LCD. Výsledek mě velmi potěšil a písma jsou ve Windows nyní mnohem krásnější a čitelnější. Nevím, jak to bude vypadat na vašem monitoru, ale můžete se přesvědčit na následujících screenshotech:

Musím s potěšením říct, že technologie vyhlazování písem a především subpixelové je mnohem lépe implementována v GNU/Linuxu (nebo FreeBSD), respektive v KDE i v GNOME . Jak je to například na Mac OS X firmy Apple nevím, ale myslím, že ten bude v těchto technologiích zatím tradičně nepřekonaný lídr. Jen podotknu, že tato technologie, kterou udává firma Microsoft jako novinku, je velmi stará. Údajně snad téměř 30 let a pochází z dílny firmy Apple Computer, Inc .

13 komentářů:

OldSoldier řekl(a)...

Diky za informaci - uz jsem si to nainstaloval a musim rict, ze je to super.

OldSoldier řekl(a)...

Jo mimochodem: CRT nezobrazuje pomoci fotonoveho svetla, ale tak, ze paprsek elektronu, ktery je vyzarovan elektronovym delem, dopada na luminiscencni vrstvu (nanesenou na stinitku obrazovky - stinitko je to, na co koukas :-) ). A ten rozsviti.

To, co jsi popisoval, je velice zjednoduseny princip plazmove obrazovky...

migon řekl(a)...

Ty ses ale chytrej :-D proc sem se tebe nepatal, kdyz sem delal praci o monitorech pro jednu osobu do skoly, kterou nebudu jmenovat :-D

ale nemachruj jo :-D

Miloš řekl(a)...

Nojo, ja vim, ale snazil jsem se to zjednodusit ;-)

OldSoldier řekl(a)...

ja nemachruju ... no - mozna trosku :-D

Vis co, konecne mi bylo k necemu to, co do nas ve skole hustili :-D

Miloš řekl(a)...

No machruješ celkem zbytečně, já to napsal jen trochu zjednodušeně.
A když už jsme u toho, já se to taky učil ve škole a vím, že jsi například zapoměl popsat důležité vychylovací cívky, jednotlivé technologie uspořádání masky a já nevím co ještě.

Narozdíl od CRT nejsou u plazmových obrazovek jednotlivé obrazové body tvořeny pomocí žádného děla. Každý z těchto bodů je vlastně malá (většinou skleněná) nádobka naplněna vzácnými plyny, které se po přivedení náboje rozžhaví do skupenství plazmy. V tomto stavu začne plyn emitovat elektrony, které dopadají na vnitřní barevnou stranu nádobky, která se rozzáří. Je to podobné obarvené žárovce, ale místo rozžhaveného kovového vlákna (původně wolframu) je tam právě plyn rozžhavenej až na plazmu ;-)

Tak nemachruj :-D

migon řekl(a)...

voba machrujete si roztrhejte obcanky...

OldSoldier řekl(a)...

vychylovaci civky jsem nepopisoval zamerne. Btw: vim, co mas za skolu, proto jsem schvalne prudil :-D

Co se tyce ty plazmovky - kdyz se kouknes na obraz plazmovky, tak se mi zda, ze je takovej nestalej (nepatrne se klepe/vlni/cojavimjaktopopsat).

Proc to tak je, kdyz kazdy bod ma svou "vyzarovaci jednotku"? Nevis, proc to tak je?

Jinak mas samozrejme pravdu - princip plazmovky je treba tady

Miloš řekl(a)...

Podrobnosti o jednotlivých zobrazovacích technologiích nemám, protože nemám potřebu aktivně sledovat vývoj. Moje LCD mi plně postačuje. Googlovat se mi to taky nechce, to můžeš sám ;-)

Co se týká toho "klepání/vlnění/cojávimjaktopopsat", tak to může být ledasčím, od nestálosti a rozdílnosti teplot plazmy, přes rozdíly v luminiseční vrstvě až po fázové posuny. Netroufám si ale ani tipovat, protože nejsem odborník v tomto oboru ;-)

OldSoldier řekl(a)...

ja uz taky googloval a nikde mi to nikdo nevysvetlil - zajimalo me to uz pred nekolika roky, kdyz jsem plazmovku videl poprve.

V kazdem pripade technologie plazmovych obrazovek jde zatím mimo me, protoze odmitam mit televizi (a kdyz ji nechci mit, nezajima me to ani jako technologie), ktera "zere" vic nez bojler na ohrev vody :-D

Miloš řekl(a)...

No to je trefné :-D. Je to IMHO zatím dobré třeba na eklamní plochy. Doma bych to taky nechtěl ;-)

Fotograf řekl(a)...

Plně souhlasím

Viz:
http://www.pixy.cz/pixylophone/2005_03_archiv.html#1111622542

idaho řekl(a)...

S vyhlazovanim mam presne opacny problem. Na Windowsech v pohode, pouzivam utilitku od MS z PowerToys, asi to bude to same o cem se pise zde. V OpenSUSE s KDE mam nastaven antialiasing na nejmensi hodnotu a stejne to rozmazava vic nez na Windowsech. Take me stve, ze se stejny font stejne velikosti zobrazuje jinak v Linuxu/KDE a jinak na Windowsech. Srovnavaci obrazky samozrejme mam, ale nechce se mi sem davat url.