Zase ten zip

Vím, že je to stále omílané téma, ale ti čeští řidiči jsou zkrátka nepoučitelní. Za komančů si zvykli stát dlouhé fronty a praktikují to do dnes na silnicích.

Jistě znáte situaci, kdy se blížíte po dvouproudové silnici k uzavírce, kde je provoz zúžen do jednoho pruhu. U takové uzavírky samozřejmě platí pravidlo tzv. "zipování", které dle vyhlášky 361/2000 Sb. o provozu na pozemních komunikacích paragrafu 12 a odstavce 5 m.j. říká: "Při souběžné jízdě umožní řidiči vozidel jedoucích v průběžném pruhu řidičům vozidel do tohoto pruhu přejíždějících z pruhu, který přestal být průběžným, vjet tak, aby se vozidla jedoucí v průběžném pruhu a vozidla do něho přejíždějící mohla řadit střídavě po jednom do jízdního proudu průběžného pruhu.".
V praxi by to tedy mělo vypadat tak, že každý v tom pruhu který není uzavřen má před sebe pustit jednoho z toho pruhu, který zde končí.

Realita je bohužel jiná. V průběžném pruhu stojí většinou velmi dlouhá kolona pomalu jedoucích vozidel a druhý pruh je prázdný. Když se však vydáte tím prázdným a chcete se na konci přeřadit do toho průběžného jízdního pruhu (což je dle vyhlášky správné), setkáte se s naschvály a nadávkami, protože proč by vás tam měl přece pouštět, když ON si tu frontu vystál že? No jasné je, že kdyby znal vyhlášku, tak nestojí jako debil tu frontu, když je vedle volný pruh.

Jednou se mi dokonce stalo, ze jedno z vozidel stojících v koloně stálo (popojíždělo) záměrně v obou pruzích zároveň, aby ve vedlejším pruhu nemohl nikdo jet. Zavolal bych na něj býval policii, ale bylo to už téměř u té uzavírky, tak jsem si počkal. Je ale nehorázné, co všechno člověk na těch silnicích potká. Nojo, do Prahy se holt sjíždí všechno možné :-/

A perlička na závěr. Když jsem jednou jel po kruhovém objezdu, tak se přede mě začal cpát nějakej maník tak kolem padesátky a když sem na něj zatroubil, tak nezastavila jel tam dál. Tak jsem stáhnul okénko (on měl okénko stažené, protože venku bylo asi 35 stupňů) a tak aby mě slyšel sem se zeptal kam se cpe, když já sem na kruháči. Odpověděl mi, že má přednost z prava. Na to jsem mu odpověděl, ať si přečte novou vyhlášku.
Ale nebojte se, nevěřím tomu, že to udělá ;-).

5 komentářů:

Miloš řekl(a)...

Tak se to hodil do Googlu a vypadlo mi pár odkazů.
Zajímavý článek k problému je třeba na iDnesu, nebo na Autorevue.

A zde je plné znění vyhlášky 361/2000 sb. i s novelami.

OldSoldier řekl(a)...

Ano - pravidlo zipu se u nas proste nedodrzuje :-/ Kdyz jsem jel v zahranici, kde znaji zip a hlavne jej dodrzuji, nesetkal jsem se s zadnou kolonou pred zuzenim.

To jen v Praze je pred kazdym zuzenim kilometrova kolona ...

Miloš řekl(a)...

No jak říkám. U nás většina řidičů nezná ani vyhlášku kterou se učili v době, kdy dělali řidičák (ať už je to vyhl. číslo 99, 100, 101, nebo 361), natož aby uměli ty novější a potažmo tu aktuální.
Chtít po nich, aby znali i novelizace platné vyhlášky už je samozřejmě totální Sci-fi.
Je to smutné, ale je to tak :-/

JFK řekl(a)...

Zazivam pronlem se systemem ZIP kazde rano v Brne cestou do prace kde se na ulici Zabovreske ke dvema jizdnim pruhum pripojuje jeden pruh z Bystrce Komina - dne srano jsem na vlastni oci videl jak dva dementi z nichz prvni malem nepustil pred sebe stribrnou skodovku - nasldne vytruboval celou cestu a z k mimourovnove krizovatce u vystaviste a za nim jedpouci nejaky "pan ridic" onu stribenou skpoduvku ktera meka mela dle zakona ZIPu prednost, predjel, prudve pred ni zabrdzdil ( 3 x to opakoval ) a nasledne rval n ridice jestli vi za co to je! Kupodivu ridic srribrne skodovky ktery byl v pravu si zachoval klidnou hlavu, ja jsem vse videl asi ze vzdalenosti 50 metru, kdyby se to stalo mne vytahnu svou USP a prostrilim dmenetovi z Mercedesa kola a pokud by se cukal tak i koleno.

Miloš řekl(a)...

Nojo, na dementy narazis vsude :)