Debian 3.1 Sarge

Tak včera byl konečně uvolněn nový Debian GNU/Linux 3.1 Zvaný Sarge . Po dlouhém čekání trvajícím téměř tři roky jsme se dočkali. Za tu dobu je v Debianu opravdu spoustu novinek a tou hlavní je kompletně nový instalátor. Sarge je proti Woodym (předchozí verze) bohatší o více než 9000 nových balíků a 6500 balíků bylo aktualizováno na novější verzi. Debian je asi nejrozsáhlejší distribucí GNU/Linuxu s nejpropracovanějším balíčkovacím systémem. Já sám ho již léta používám.

Dle některých vyjádření, by se nyní měl vývojový cyklus zkrátit, neboť 3 roky je ve světě Linuxu příliž dlouhá doba. No uvidíme, určitě nejsem sám, kdo by si to přál. Jistě lze této výborné a významné distribuci i spoustu vytknout, jako například nedostatečná podpora UTF8. Ledacos ale Debianu i odpustíme, vezmeme-li v potaz, že je vydáván a udržován pro 11 platforem a obsahuje přes 15490 balíčků. Jen pro PC (platforma i386) je to 14 instalačních CD, nebo 2DVD s binárními balíčky (zdrojové kódy jsou cca ve stejném rozsahu).

2 komentáře:

JKB řekl(a)...

14 instalačních CD. A to se produkty M$ přirovnývaly ke slonům. :-)

Miloš řekl(a)...

Nojo, jenže jaký software máš k dispozici po nainstalování například Windows XP a Office XP, což jsou 2CD? A Co všechno máš na dvou CD některé Linuxové distribuce? Je to nesrovnatelně více software a navíc od každého druhu programů máš na výběr z mnoha rúzných, které dělají podobné věci. Je to především o svobodě a možnosti volby. Nikdo ti nediktuje, jaký produkt které firmy musíš použít na tu, či onu úlohu.

Svoboda, ale není pro všechny, neboť je velmi náročná. A to i (především) v životě.