Migrace Debianu na Ubuntu

Jen tak mimochodem, pokud někdo bude chtít přejít z linuxové distribuce Debian na distribuci Ubuntu , tak já už to mám za sebou. Používal jsem totiž už nekolik let "unstable" větev debianu a řekl jsem si, že zkusím to "ubuntu" o kterém všichni mluví. Hlavní důvod byl, abych ho vyzkoušel pro případné nasazení na server, neboť se mi líbí 6ti měsíční vydávání nových verzí distribuce. Nyní mám ubuntu jak na domácím PC, tak na pracovním notebooku ;-). Přiznávám se, že se mi trochu stýská po každodenním ranním "apt-get update && apt-get upgrade" ;-). Koho tedy zajímá postup, tak ať si přečte Nejprve je samozřejmě třeba upravit soubor "/etc/apt/sources.list" tak, aby obsahoval jen tyto zdroje: deb http://cz.archive.ubuntu.com/ubuntu hoary main restricted universe multiverse deb http://cz.archive.ubuntu.com/ubuntu hoary-updates main restricted universe multiverse deb http://security.ubuntu.com/ubuntu hoary-security main restricted universe multiverse Dále upravit, nebo vytvořit soubor "/etc/apt/preferences" tak, abychom zajistili nejvyžší prioritu balíčkům z zktuální verze ubuntu linuxu (hoary): Package: * Pin: release hoary Pin-Priority: 1001 Package: * Pin: release o=Debian Pin-Priority: 200 Priorita vyžší než 1000 přinutí k přeinstalování balíčků i na nižší verzi. Tak nyní stačí jen příkaz "apt-get update && apt-get dist-upgrade" a postupně odpovídat na konfigurační volby jednotlivých balíčků. Po ukončení tohoto kroku bude potřeba ještě odinstalovat bal96ek "xserver-xfree86" a m9sto n2j nainstalovat bal94ek "xserver-xorg", takže: "apt-get install xserver-xorg xserver-xfree86-" a je to ;-). Případné dotazy rád zodpovím.

8 komentářů:

lubos řekl(a)...

Tiez som spokojny uzivatel UBUNTU 4.10, ale po precitani par blogov radsej pockam na dalsiu verziu, lebo "Hoary Hedgehog" ma problemy, vyvojari sa vrhli do UTF-8, ale pritom zabudli na commandline aplikacie, dalej nemoznost instalacie mplayeru, problemy pri sk, cz instalacie, kde sa to cykluje atd. Viac na http://bugzilla.ubuntu.com/

Miloš řekl(a)...

No já mám "Hoary", ale používám stále češtinu v kódování Latin2 (ISO8859-2) a žádný problém s tím nemám ;-).
Je to jednoduché, příkazem "dpkg-reconfigure locales" si nastavíš jako výchozí právě Latin2 a máš vyřešeno.
A s MPlayerem já osobně taky problém nemám. Funguje mi perfektně, včetně pluginu do Mozilly (tedy i ve Firefoxu).

lubos řekl(a)...

Vies to ty, viem to ja, ale myslel som to, ze keby sa mal ubuntu presadit ako desktop medzi laikami, tak taketo chyby by tam nemali byt po defaultnej instalacii Hoary, ked Warty bol v tomto bez problemov

Miloš řekl(a)...

Jojo, v tom s tebou souhlasím.
Problém je v tom, že přechodem na UTF-8 si vzali Ubunťáci asi moc velký sousto :-(

Llaik řekl(a)...

Ubuntu prislo, nastvalo, odchazi... prichazi Danix instalovany na HD a upgradovany na unstable debian :)

S Ubuntu zacali trable, kdyz jsem ho nechal instalovat v cestine, zadal "anglicke" heslo a na login strance obdrzel ceskou klavesnici bez moznosti (?) prepnuti. Musel jsem prepnout na textovou konzoli, kde byla anglicka klavesnice a zachranit se :)

Miloš řekl(a)...

Nojo, Ubuntu je výborná distribuce, ale s tou UTF-8 to podělali :-(

Pev řekl(a)...

Já teda dávám raději apt-get update && apt-get dist-upgrade.

Jinak zůstávám věrný Debianu. Na Ubuntu jsou opravdu občas pěkné boty (viz např. nefungující dpkg-reconfigure locales na serveru), ale ten pravidelný release je dobrý. Na desktopu mi to nevadí - jet na testing, případně par balíků z unstable mi vyhovuje, ale na serveru to s testingem moc nejde.

Miloš řekl(a)...

No prave ze nejde.
Nicmene je u Ubuntu videt posuny ke zlepseni ;)