Novela o střetu zájmů

Konečně musí veřejní zastupitelé zveřejňovat své vedlejší příjmy, podnikání a majetkové poměry. Ode dneška totiž platí novela zákona o střetu zájmů, která se vztahuje i na zastupitele krajů a obcí. Navíc nebudou moci být placeni firmami, které zřídily nebo majetkově ovládají kraj či město. Do 30ti dní musí odevzdat oznámení o podnikání a do konce června 2006 o nemovitém majetku. Jako by toho nebylo málo, tak tyto informace musí zveřeňovat i na internetu :-). Novela se týká i členů vlády, poslanců a senátorů, kterým ukládá odevzdat majetkové přiznání i když neměli vedlejší příjmy. Další novinkou jsou finanční sankce, které hrozí za nedodržení, nebo nepravdivé údaje a to až 30000Kč.

Našim senátorům se ale toto nelíbí a chtějí podat stížnost k ústavnímu soudu, neboť novela schválena i když ji senát zamítl. Nikdo se jim samozřejmě nemůže divit, protože některé příjmy by asi těžko vysvětlovali. Tím někteří možná přijdou o značné části domácího rozpočtu, kterými by se nechlubili. Na jednu stranu je to trochu nespravedlivé. Vzhledem k jejich postům je to ale IMHO správné a mělo by se to vztahovat i na jejich úředníky a náměstky.

2 komentáře:

Lister řekl(a)...

Me osobne to prijde naprosto jednoznacne. Poslanci a senatori jsou "top managery" statu, "akcionari" statu jsou obcane, tudiz je nad slunce jasne, ze jejich hospodareni zajima spolumajitele firmy, ktera je stedre plati. Pokud by pracovali pro soukromy subjekt, ruzne "strety zajmu" by meli osetreny primo v pracovni smlouve s odpovidajicimi sankcemi v pripade poruseni. Takze si myslim ze si "pani a pani" senatori nemaji na co stezovat.

jirka řekl(a)...

hm vam se to zda u senatoru a dalsich TOP lidi jednoznacne, a premysleli jste nekdo o zastupitelich v mensich obcich? ze je velky problem aby nekdo schopny do takovych zastupitelstev vubec kandidoval a pokud bude navic muset zverejnovat sve "strety zajmu" a obec nebude moci vyuzit techto lidi v praci ve prospech obci tak bu v pristich obecnich volbach velkym problemem dat dohromady kandidatky....