Na co giga?

Ještě se vrátím k minulému článku s takovou úvahou. K čemu potřebuje kdo 1GB emailovou schránku? Dobře. Pochopím, že tam někdo bude chtít mít nějaké fotky, nebo software. Legálnost uložených dat nebudu řešit. Musíme ale počítat s jistými limity, jako je například maximální velikost zprávy, kterou vůbec přijme SMTP server. Ta bývá nastavena mezi 5ti (u free poskytovatelů) a 15ti (u těch placených) megabajty. Jen vyjímky mívaj nastaveno více. Dále musíte počítat s tím, že se toto číslo ještě zmenší na cca 80% (resp. email je mnohem větší, než samotná příloha) tím, že se binární příloha překóduje například pomocí "base64" do klasického textu, tedy znaků ASCII, aby to prošlo mailem. Ten je totiž konstruován pouze na přenos textů. Z toho nám plyne, že ta data ve schránce se musí rozdělit na cca 5tiMB přílohy. Abychom takto zaplnili ten 1GB, tak tam musíme mít cca 200 emailů s přílohami. No dejme tomu, ale ta přehlednost a komfort práce že? Nebylo by lepší nějaké to FTP?
Když už budu opravdu chtít pracovat se schránkou o velikosti 1GB, tak určitě ne jen pomocí webového rozhranní. Na to už by to chtělo nejakého klienta, jako je třeba Mozilla Thunderbird , abych si mohl poštu organizovat do jednotlivých složek. Jenže ouha, žádný freemailový poskytovatel gigové schránky neposkytuje přístup k této schránce pomocí protokolu IMAP4, který je k tomuto přímo navržen a léta používán. Tento protokol vám umožní pracovat vzdáleně s poštou, jako byste jí meli lokálně. V tomto případě je vám již zastaralý protokol POP3 na dvě věci, protože ten umí pouze stáhnout zprávy ze serveru na lokální počítač a navíc neumí pracovat s podsložkami. Jinými slovy, pokud máte gigový email s podporou jen protokolu POP3, je vám to na nic.
Proč se tedy freemaily vyhýbají protokolu IMAP4 a prosazují jen POP3? Ze zcela pochopitelných důvodů. Jednak je IMAP náročnější na výpočetní výkon (o to více v tak masivním měřítku) a jednak není v jejich zájmu, abyste si nechávali poštu u nich na serveru, neboť jim pak zabíráte místo na diskových polích a komplikujete jim údržbu včetně zálohování.

1 komentář:

Lister řekl(a)...

je to hlavne o marketingu, manageri maj pak na obede dalsi tema k rozhovoru :)